A munkahelyi kihívásoknak egyre nehezebb megfelelni, ezáltal elkerülhetetlen, hogy ne hibázzunk vagy valamilyen projektben ne legyen sikerélményünk, illetve munkánkkal ne legyenek elégedettek. Ilyen esetben óhatatlanul meginog az önmagunkba, illetve a képességeinkbe vetett hitünk, és az önbizalmunk. Ezeken az élethelyzeteken - akár szakember segítségével, akár önerőből - mihamarabb túl kell lépni.
A kudarc élményének tudatosítását követően az első és legfontosabb lépés az önkontroll, vagyis az érzelmek megfelelő koordinálása.
Második tényező, hogy a külső ráhatásokat a lehetőségekhez mérten ki kell zárni. Ez azt jelenti, hogy próbáljunk meg nem foglalkozni azzal, mások mit gondolnak rólunk, a csalódásokat pedig nem szabad szívre venni.
Természetesen mindez nem jelenti azt, hogy lelkileg be kellene keményítenünk, hiszen ezzel sokat árthatunk pszichés egészségünknek.
Harmadsorban készítsünk rövid heti jegyzetet a velünk történt fontosabb eseményekről. Ezeket visszaolvasva meglepődve tapasztaljuk, hogy mennyi pozitív élmény ért bennünket, melyek fölött sok esetben észrevétlenül elsiklottunk.
Ne pazaroljuk energiánkat arra, hogy a múlt már megtörtént problémáin, kellemetlen eseményein rágódunk. Ennek egyik előfeltétele, hogy ne adjunk teret a fejünkben kavargó negatív gondolatoknak, melyek eleve negatív visszacsatolást eredményeznek. Ezek ugyanis még mélyebbre húznak az önsajnálat gödrébe.
A vizualizációs gyakorlatok sokat segíthetnek. Ezzel a módszerrel előrevetíthetjük az előttünk álló feladat sikeres kimenetelét, mivel a képzeletnek óriási teremtő ereje van.
Mindezeket figyelembe véve tudatosítanunk kell magunkban, hogy az önértékelés helyreállítása nem megy egyik napról a másikra, naponta tennünk kell érte.